A blog ma egyre elterjedtebb műfaj, a digitális világban egyre több személyes beszámolóval találkozhatunk. Stílusára, témájára vonatkozóan sokféle lehet, mégis milyen közös jellemzői vannak ennek a megnyilvánulási formának?
A blogot webes naplóként is meghatározhatnánk, hisz előzménye a kézzel írt napló. Még a napló személyes élményeket megörökítésére szolgált elsődlegesen, addig a webes oldal esetében a nyilvánosság a meghatározó.
A blogban ily módon a személyes élményekről szóló beszámolót bárki láthatja, véleményezheti, akár “továbblinkelheti”.
Ami a blogban megjelenik, bekerül az internetes híráramba, és onnantól szabadon használható szöveggé válik. Az internetre kikerülő írásokat, képeket eltüntetni nem lehet, az a felhőben kitörölhetetlenül ott lebeg.
A blogbejegyzésekben ily módon az önfeltárulkozás az elsődleges gesztus, mely által az egyéni gondolatok, újszerű megközelítések megoszthatóvá válnak.
A blog másik legfontosabb jellmzőjévé így a nyilvánosságon túl a folyamatosság válik, mely során a visszajelzések, kérdések, kommentek által formálódhat az új tartalom. Így igazi közösségi élménnyé is válik egy blog folyamatos nyomonkövetése.
A blogot újszerűvé teszik még a képek, videók, zenék, melyek által még “színesebbé” tehető a mondanivaló.
Mi szükséges a blogíráshoz?
Legyen mondanivalód!
Tudd szavakba önteni gondolataidat, érzéseidet!
Láss, ne csak nézz!
Figyeld a visszajelzéseket, reagálj rájuk!